
| Parameter | Value |
|---|---|
| Trip Current | 540 mA |
| Maximum Resistance 1 Hour (R1max) | 3 Ω |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Time to Trip | 15 s |
| Max Current Rating | 10 A |
| Minimum Resistance Initial (Rmin) | 1 Ω |
| Lead Spacing | 5.1 mm |
| Height - Seated (Max) | 18.5 mm |
| Voltage Rating | 250 V |
| Packaging | Bulk |
| Hold Current | 180 mA |
| RoHS | Compliant |
Stock: 12
Distributors
pcbx
Unit Price$0.19133
Ext.Price$0.19133
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.19133 | $0.19133 |
| 10 | $0.17014 | $1.70140 |
| 50 | $0.15130 | $7.56500 |
| 100 | $0.13121 | $13.12100 |
| 500 | $0.11378 | $56.89000 |
| 1000 | $0.10876 | $108.76000 |
| 3000 | $0.10396 | $311.88000 |
| 5000 | $0.09937 | $496.85000 |
